LEED PLATINUM pro Main Point Karlin

Projekt Main Point Karlin společnosti PSJ INVEST jako první v ČR obdržel certifikát LEED PLATINUM od U.S. Green Building Council (USGBC). Budova dosáhla na vůbec nejvyšší příčku, které je možné v rámci tohoto prestižního mezinárodního hodnocení dosáhnout.

Citát předsedy představenstva Ing. Martina Jaroše:
„Velice si Vážíme získaného ocenění. Toto hodnocení potvrzuje, že projekt Main Point Karlin společnosti PSJ INVEST je s LEED PLATINUM a celkově 87 body premiantem v oblasti udržitelných budov nejen v rámci České republiky, ale rovněž celé Evropy.  „

„Vědomí, že česká firma a čeští architekti jsou schopni vymyslet navrhnout a uvést do života budovu, která snese srovnání a v mnohém překonává ty nejlepší budovy na světě. To je ta zcela zásadní zpráva, která nám všem dává naději být hybateli vývoje a nikoliv jen následovateli.“

Platinum jako výzva:

Hodnocení Platinum bylo Main Point Karlin uděleno za dosažení mimořádných výsledků především v oblastech využívání energie, kvality vnitřního prostředí a inovací.

Main Point Karlin tak je až o 38 % energeticky úspornější než je standardní kancelářská budova definovaná normou ASHRAE.

PSJ INVEST tak cíli realizace přední udržitelné budovy přizpůsobila celý běh projektu. Počínaje výběrem architektonického řešení a volby pozemku, Main Point Karlin tak například revitalizuje starý brownfield, přes důmyslná technická opatření v budově.  Již v prvních fázích projektu byla týmem PSJ INVEST zahrnuta řada ekologických a úsporných opatření a také navázána spolupráce s předními světovými odborníky, konkrétně New Yorskou společností Albanese. Výsledkem úsilí je budova, které reprezentuje nejvyšší technologickou úroveň současnosti a disponuje celou řadou originálních inovací, díky kterým se podařilo překonat hranici 80ti bodů potřebných pro Platinum o celých 7 bodů. Main Point Karlin je tak první budovou ve střední a východní Evropě která si může takto vysoké hodnocení připsat.

Budova je svými vlastnostmi vstřícná k uživateli

Když se to se zelenou a úsporností přežene nastane diktát techniky člověku, říká Martin Jaroš. Nastane vláda regulace nad svobodou prostředí. To není případ MPK. Na Main Pointu jsme dosáhli mimořádných úspor v energetické spotřebě, ale současně jsme lidem nevzali svobodu jít a otevřít si okno nebo si individuálně regulovat teplotu, uzavírá Jaroš.

Citát presidenta USGBC:
„Budovy jsou významným příkladem toho, jak jsou lidské systémy začleněné do přírodních systémů,“ uvedl Rick Fedrizzi, prezident, generální ředitel a zakládající předseda organizace U.S. Green Building Council. „Projekt Main Point Karlin úsporně využívá našich přírodních zdrojů a má bezprostřední, pozitivní vliv na naši planetu, což bude nesmírně k užitku budoucím generacím, které přijdou po nás.“

Inovace jako motor vývoje udržitelných budov:

Certifikace LEED pro Main Point Karlin byla založena na celé řadě inovativních opatření a ekologických prvků, které mají pozitivní vliv na samotný projekt, vnitřní prostředí i na své širší okolí.

Mezi tyto prvky patří například unikátní obvodový plášť budovy s vertikálními sklobetonovými pilastry fungujícími jako slunolamy, dále chlazením  budovy vltavskou vodou a v neposlední řadě například Indukčními jednotkami díky čemuž budova dosahuje nesrovnatelně lepších parametrů komfortu, úrovně hluku a celkově kvality vnitřního prostředí, než je tomu u standardních kancelářských budov nejvyšší kategorie A.

LEED uděluje následující úrovně certifikace: certifikováno, stříbrná, zlatá a nejvyšší platinová. Tyto jsou udělovány podle celkového počtu bodů dosažených v každé kategorii počínaje Certified 40-49 bodů, Silver 50-59 bodů, Gold 60-79 bodů a Platinum 80+.

Profil společnosti PSJ INVEST, a.s.

Developerem projektu Main Point Karlin je společnost PSJ INVEST, a.s., která působí na českém trhu již sedmnáct let. Máme za sebou řadu úspěšných realizací developerských projektů. Naše portfolio čítá přes 181.000 m2administrativních a obchodních center, také komerčních center a průmyslových parků či bytových domů a rezidenčních areálů. K nejznámějším dokončeným projektům patří: obchodně zábavní centrum City Park Jihlava, prestižní administrativní komplex BB Centrum v Praze 4 Michli, administrativní centrum Dvorana v Praze, rezidenční areál Majdalenky v Brně, bytový komplex Zelená louka v Brně, bytové domy Pavlovova v Jihlavě, skladový a výrobní areál BMT v Brně.
Další informace naleznete na adrese: www.psjinvest.cz

O organizaci U.S. Green Building Council

Organizace U.S. Green Building Council je nezisková členská organizace, jejíž vizí je trvale udržitelné prostředí postavené za období jedné generace. Mezi její členy patří korporace, stavebníci, univerzity, státní orgány i jiné neziskové organizace. Od svého založení v roce 1993 se USGBC rozrostla a má dnes více než 17 000 členských firem a organizací, komplexní soubor systémů LEED® pro hodnocení ekologických budov, rozšiřující se nabídku vzdělávání, mezinárodní konferenci a výstavu Greenbuild, která se v tomto oboru těší velké oblibě (www.greenbuildexpo.org) a síť 78 místních poboček, přidružených subjektů a organizačních skupin.
Další informace naleznete na adrese www.usgbc.org.

O systému LEED®

Systém LEED® (Leadership in Energy and Environmental Design) Green Building Rating System™

pro hodnocení ekologických budov je hodnotícím systémem, který se zaměřuje na konkrétní prvky budovy a uděluje budově body za splnění stanovených kritérií pro ekologickou výstavbu. Je šest hlavních ekologických kategorií, v nichž je prováděno přezkoumání: trvale udržitelné objekty, úsporná spotřeba vody, energie a ovzduší, materiály a zdroje, kvalita vnitřního prostředí a inovace a konstrukce. Certifikované úrovně jsou: Certified (40-49 bodů), stříbrná (50-59 bodů), zlatá (60-79 bodů) a platinová za 80 a více bodů. Ty jsou v rámci certifikace ekologických budov podle systému LEED udělovány podle celkového počtu bodů dosažených v každé kategorii LEED. Systém LEED lze uplatňovat na všechny typy budov, včetně novostaveb, komerčních interiérů, hrubých staveb, stávajících budov, soukromých obydlí, výstaveb obytných čtvrtí, škol a maloobchodních objektů.
Další informace naleznete na adrese www.usgbc.org/LEED.

Další informace:
PSJ INVEST, a.s.
Ing. Jakub Jirka, MSc
+420 241 481 145
jakub.jirka@psjinvest.cz

zpět na úvod více o psj invest
Video